Wyroby porcelanowe

Wielu osobą porcelana kojarzy się tylko z zastawami produkowanymi w Chinach, jednak nie jest to do końca prawda, obecnie większość porcelany jest produkowana na potrzeby przemysłu, jednak mało, kto zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ tego po prostu nie dostrzegamy. Porcelana, którą znamy to głównie zdobione filiżanki i talerze, jednak z porcelany wyrabia się również całą gamę innych produktów.

Z porcelany produkowane są również różnego rodzaju puzderka, czyli małe ozdobne pudełeczka, które służą do przechowywania drobiazgów. Przez długi czas bardzo popularne były różnego rodzaju patery oraz duże zdobione tace. Patera to nic innego jak duży bogato zdobiony talerz, który jest wykorzystywany do tworzenia ekspozycji . Bardzo popularnymi przedmiotami produkowanymi z porcelany są również wazy, bomboniery oraz cukiernice każdy z tych przedmiotów posiada swoje unikalne piękno, ponieważ są wytwarzane ręcznie. Porcelanę bardzo często łączy się z różnymi innymi materiałami takimi jak mosiądz, cyna czy w końcu srebro i złoto. Z takich połączeń otrzymuje się przepiękne żyrandole oraz lampy, które potrafią zachwycić swoim pięknem. Bardzo popularne były również porcelanowe kufle z mosiężnymi uchwytami. Produkuje się również całą gamę drobnych dodatków wykonanych z porcelany od drobnych figurek do fotografii wywołanych na porcelanowych płytkach.  Porcelana znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia począwszy do zwykłych naczyń po bardzo wymyślne zestawy do kawy lub herbaty.


Porcelana posiada również swój wkład w rozwój techniki, to właśnie dzięki niej możemy cieszyć się elektrycznością w każdym domu, ponieważ wykorzystywana jest, jako izolator na liniach przesyłowych niskiego i średniego napięcia, a byłoby ją bardzo ciężko zastąpić. Również chemicy nie mogliby przeprowadzić niektórych ważnych doświadczeń bez wykorzystania porcelany. Bardzo wiele probówek i innych przedmiotów w laboratorium jest wykonana z tego materiału ponieważ pozwala on osiągać bardzo wysokie temperatury a jednocześnie nie wchodzi w reakcje z badaną substancją, w przeciwieństwie na przykład do zwykłe szkła.

Leave a Comment