Przemysł i wykorzystywanie

Zaraz po powstaniu porcelany służyła ona głównie do celów ceremonialnych oraz kultowych, czyli była wykorzystywana w czasie różnego rodzaju obrządków religijnych, podkreślana również status społecznych, porcelana była dobrem

, na które mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Wynalazek koła garncarskiego zrewolucjonizował tą sytuację, ponieważ przy pomocy koła garncarskiego można produkować niebywałą ilość porcelanowych wyrobów, a więc cena porcelanowych wyrób dramatycznie się obniżyła. Po wynalezieniu koła garncarskiego zaczęto produkować z porcelany produkty codziennego użytku, jednak nadal tylko bogaci mogli sobie na nie pozwolić, dopiero powstanie pierwszych manufaktur w Europie spowodowało tak znaczącą obniżkę cen, że porcelana stała się niemal powszechna. Porcelana jest wykorzystywana przez wielu artystów, ponieważ jej obróbka jest bardzo prosta, miękką plastyczną masę można uformować w dowolny kształt lub formę, a po wypaleniu można wystarczy ją pomalować, aby podkreślić jej piękno.

Porcelana posiada bardzo wiele interesujących właściwości chemicznych i fizycznych, dzięki znalazła zastosowanie w wielu urządzeniach. Porcelana charakteryzuję się stosunkowo niską nasiąkliwością, dzięki czemu nie wchłania przechowywanego w niej płynu, jest również idealnym dielektrykiem, przez co jest wykorzystywana powszechnie, jako izolator nisko- i wysokonapięciowy, duża wytrzymałość mechaniczna oraz wysoka odporność na działanie czynników chemicznych powoduje, że wiele pojemników laboratoryjnych jest właśnie wykonanych z porcelany, jest również powszechnie wykorzystywana, jako materiał do wytwarzania artykułów gospodarstwa domowego. Gdyby nie odkrycie niektórych właściwości porcelany to prawdopodobnie nie nastąpił, by tak szybki rozwój elektryczności, bo to właśnie tam porcelana stanowi praktycznie nie zastąpiony izolator powszechnie wykorzystywany przy budowie trakcji elektrycznej, a jednocześnie jego produkcja i sam proces kształtowania jest stosunkowo prosty, czyli niesie praktycznie nieograniczone możliwości, przy produkcji izolatorów ale również naczyń laboratoryjnych. Porcelana jest też wykorzystywana kiedy potrzebujemy żaroodpornego naczynia do przeprowadzenia doświadczenia, zwykłe szkło może wejść w reakcje z badaną próbną natomiast porcelana, dzięki swoim właściwością jest w stanie wytrzymać duża temperaturę ale również jest całkowicie obojętna dla podgrzewanej próbki.

Leave a Comment