Porcelana – białe złoto?

Białe złoto to tylko jedno z wielu określeń na porcelanę, istnieje szereg synonimów słowa porcelana, które już wyszły z użycia. Określenie białe złoto wzięło swój początek w XVII wieku, kiedy wyroby z Saksońskiej

manufaktury zastępowały królowi prawdziwe złoto, ponieważ porcelana była produktem bardzo ekskluzywnym, to jego wartość niejednokrotnie potrafiła przekroczyć wartość innych znanych ówcześnie materiałów czy dóbr. Chociaż Mińska manufaktura nieprodukowana dużej ilości porcelany to każdy wyprodukowany egzemplarz był traktowany na równi z prawdziwymi dziełami sztuki, a jego cena często przekraczała kilkukrotnie cenę złota. Wszystkie egzemplarze produkowane w tej manufakturze były wykonywane ręcznie przez najbardziej utalentowanych artystów, którzy wkładali w prace całe swoje serce. Kiedyś ludzie bardziej cenili sobie przedmioty, które wykonywane były ręcznie, obecnie praktycznie nie zwracamy uwagi na sposób produkcji kupowanych przez nas towarów.  Wartość białego złota była tym większa, że przez długi czas porcelana z Saksonii była tylko i wyłącznie rozdawana nie było możliwości jej kupna. Dlatego porcelanę można było spotkać tylko na niektórych dworach, które cieszyły się uznaniem właścicieli manufaktury w Mińsku.

Moim zdaniem porcelana w pełni zasługuje na to określenie, ponieważ niektóre wyroby wykonane przez prawdziwych mistrzów są idealnymi wzorcami piękna i kunsztu rzemieślników. Nigdy żaden przedmiot codziennego użytku nie był porównywalny z złotem.  Określenie białe złoto tak głęboko wrosło w język codzienny, że nawet dzisiaj kiedy wartość porcelany nie jest już tak wysoka ciągle funkcjonuje. Wykonanie jednej zastawy zajmuje naprawdę bardzo dużo czasu jednak efekt końcowy jest po prostu niesamowity. Kiedy porcelana była już produkowana przez kilka manufaktur to poszczególni mistrzowie prześcigali się w produkcji jeszcze piękniejszych i ciekawiej uformowanych zastaw czy serwisów kawowych.

Moim zdaniem porcelana całkowicie zasługuje na to określenie, przecież nie istnieje nic równie pięknego i delikatnego jak zastawa wykonana z tego materiału nic dziwnego, że ludzie potrafili wydać całe fortuny, aby tylko kupić jedną zastawę.

Leave a Comment