Kto kupuje porcelanę?

Odkąd zaczęto sprowadzać porcelanę do Europy to cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród wyżyn społecznych, powód był bardzo prosty, cena porcelany była porównywalna z ceną srebra, a wyjątkowo ładnie zdobione egzemplarze często były w cenie złota, chociaż cena porcelany była olbrzymia, to możnowładcy kupowali ją, ponieważ istniał przesąd, że porcelana pęka

w kontakcie z różnymi truciznami, również tymi zawartymi w pokarmie oraz napoju, a XVII i XVIII to prawdziwa plaga otruć, wielu magnatów straciło życie właśnie w ten sposób. Dopiero około XVIII wieku, kiedy na terenie Europy powstało kilka manufaktur na wzór Mińskiej cena porcelany stała się bardziej dostępna.

Obecnie istnieje wiele firm, które produkują porcelanę, jednak tylko nieliczne cieszą się prawdziwym uznaniem, masowa produkcja porcelany zniszczyła całą otoczkę, jaka narosła wokół niej. W naszych czasach porcelana znajduje się w większości gospodarstw domowych, chociaż nie jest tak efektowana jak porcelana z XVIII wieku, to jej cena zachęca do jej kupna.  Obecnie porcelanę kupują niemal wszyscy, większość zastaw jest wykonana właśnie z porcelany, jednak na starą, zabytkową porcelanę mogą sobie nadal pozwolić tylko nieliczni, chociaż na świecie jest wielu jej pasjonatów, tylko nieliczni mogą poszczyć się prawdziwymi oryginałami pochodzącymi z Chin czy pierwszych manufaktur, które powstały na terenie Europy.

Bardzo wiele porcelany kupują zakładu zajmujące się produkcją urządzeń elektrycznych oraz odczynników chemicznych, wynika to z specyficznych właściwości porcelany. Bardzo wiele urządzeń elektrycznych posiada to porcelanowe elementy, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Podobnie wygląda sprawa z pojemnikami produkowanymi do laboratoriów chemicznych, istnieje szereg odczynników i związków, które mogą być przechowywane tylko w porcelanie albo drogich zaawansowanych technologicznie pojemnikach, który cena jest bardzo wysoka. Chociaż przemysł obecnie jest największym konsumentem, to mino wszystko porcelana będzie nam się kojarzyła głównie z wyrobami przywożonymi z Chin, ozdobnymi zastawami, pięknymi figurkami.

Leave a Comment